Best Co-Curricular Program

  • Brighton Grammar School Year 9/10 B2M Program
  • Genazzano FCJ College
  • John Paul College
  • Maryborough State High School, Fraser Pop festival
  • Ormiston College
  • Plumpton High School
  • Snowy Mountains Grammar School
  • St Andrew's Anglican College
  • Trinity Anglican School Outdoor Education

Best Professional Learning Program

  • Brigidine College, Indooroopilly
  • Caringbah North, Jannali, Miranda North Public Schools
  • Genazzano FCJ College
  • Haileybury
  • Iona Presentation College
  • John Paul College
  • Marsden State High School
  • Stuartholme School

Best School Strategic Plan

  • All Saints' College, Perth
  • Balcombe Grammar School
  • Ipswich Girls' Grammar School including Ipswich Junior Grammar School
  • Kurri Kurri High School Strategic Stages
  • Marsden State High School whole school strategic plan
  • Maryborough State High School
  • Ormiston College

Best STEM Program

  • Hastings Secondary College
  • Marsden State High School
  • Melville SHS
  • Saint Stephen's College
  • St Margaret's Anglican Girls School
  • St Martin's Catholic Primary School, Carina
  • St Patrick's College Townsville
  • Strathcona Girls Grammar - All Aboard the Tinker Train

Best Student Wellbeing Program

  • Brighton Grammar School
  • Cowra High School Learning Hub
  • Haileybury
  • Kempsey South Public School
  • Marsden State High
  • Melbourne Grammar School - Grimwade House
  • Mooroopna Park Primary School Well-being Team
  • Moreton Bay College
  • The King David School

Best Use of Technology

  • Aurora College
  • Emmanuel College
  • Genazzano FCJ College
  • Haileybury
  • Ormiston College
  • Saint Stephen's College
  • Southport State High Independent Public School
  • Strathcona Girls Grammar - Strathcona’s Tinker Train

Boarding School of the Year

  • Immanuel College
  • SCOTS PGC College
  • St Margaret's Anglican Girls School - Boarding School
  • St Ursula's College, Toowoomba
  • The Scots School Albury
  • Toorak College
  • Toowoomba Anglican School
  • Wesley College Melbourne, Learning in Residence (Boarding)

Department Head of the Year

  • Adam Nahal, Australian International Academy Melbourne
  • Bek Duyckers, Perth College Anglican School for Girls
  • Bryn Humberstone, Brighton Grammar School
  • Deb Smith, Maryborough State High School
  • Iain Taylor, Saint Stephen's College
  • Joel Speranza, Ormiston College
  • Michael Ha, Hillcrest Christian College
  • Rachel Cureton, Southport State High
  • Samantha Reynolds, Saint Stephen’s College
  • Scott Dirix, Indie School

Education Rising Star of the Year

  • Alice Upcher, Marsden State High School
  • Amy Young, Cowra High School
  • April Bryson, Lakes Grammar - An Anglican School
  • Daniel Chen, Saint Stephen’s College
  • Lloyd Godson, Hastings Secondary College
  • Melissa Allen, Haileybury
  • Parris Laurie, Mater Dei College
  • Samantha Fletcher, Southport State High

Innovation in Curriculum Design

  • Creative Silicon Chips - Carey Baptist Grammar School
  • Liverpool Boys High School
  • Saint Stephen's College
  • Project Illuminate - Toorak College
  • Southport State High Independent Public School
  • St Margaret's Berwick Grammar Certificate of Global Responsibility Group
  • Strathcona Girls Grammar - Strathcona’s Tinker Train

Innovation in Learning Environment Design

  • Carey Baptist Grammar School Learning Design Guide
  • Ormiston College
  • St Luke's Catholic College
  • Queensland Department of Education Youth Engagement Team
  • St John's Anglican College
  • Trinity College Gawler South Australia
  • Trinity Lutheran College: Senior Learning Precinct

Primary School of the Year - Government

  • Beenleigh State School
  • Fairy Meadow Demonstration School
  • Glendore Public School
  • Granville Public School
  • Kempsey South Public School
  • Laurimar Primary School
  • Piara Waters Primary School
  • Prospect North Primary School

Primary School of the Year - Non-government

  • Ballarat Clarendon College Junior School
  • Bethany Lutheran Primary School
  • Brighton Grammar School - Junior School
  • Haileybury
  • Ormiston College
  • Redeemer Lutheran School
  • Snowy Mountains Grammar School
  • St Paul's School

Primary School Principal of the Year - Government

  • Adam Knights, Beenleigh State School
  • Donna Wright, Bandiana Primary School
  • Jason McBean, Laurimar Primary School
  • Julie Murphy, Elizabeth Vale Primary School
  • Khalil Khay, Glendore Public School
  • Marg Clark, Prospect North Primary School
  • Maria Green, Oakdale Public School
  • Todd Miladinovic, Wyong Public School

Primary School Principal of the Year - Non-government

  • Grenville Green, Haileybury
  • Helen Elliott, All Hallows Primary School
  • Kerrie Nelson, Giant Steps Australia
  • Kiri Pearce, Enkindle Village School
  • Lindsay McQuattie, John Paul College Primary School
  • Matthew Boundy, The Scots School Albury
  • Nicolee Eiby, Ipswich Girls' Grammar School - including Ipswich Junior Grammar School
  • Will Wallace, Lakes Grammar - An Anglican School

Regional School of the Year

  • Good Shepherd College
  • James Fallon High School
  • Kangaroo Island Community Education
  • Kempsey South Public School
  • Maryborough State High School
  • Snowy Mountains Grammar School
  • St Patrick's College Townsville
  • The Scots School Albury

School Principal of the Year – Government

  • Andrew Peach, Marsden State High School
  • Chad Bliss. Orange High School
  • Khalil Khay, Glendore Public School
  • Maxine McSherry, Kangaroo Island Community Education
  • Michael Saxon, Liverpool Boys High School
  • Nigel Hughes, Southport State High
  • Simon Done, Maryborough State High School
  • Stella Jinman, Cecil Andrews College Perth WA

School Principal of the Year - Non-government

  • Brett Webster, Ormiston College
  • Gavin McCormack, Farmhouse Montessori School
  • Karen Jebb, Genazzano FCJ College
  • Karen Spiller OAM CF, John Paul College
  • Kerrie Nelson, Giant Steps Australia
  • Kristy Kendall, Toorak College
  • Ros Curtis, St Margaret's Anglican Girls School
  • Simon Lees, Toowoomba Anglican School

Secondary School of the Year - Government

  • Campbelltown Performing Arts High School
  • Kurri Kurri High School
  • Liverpool Boys High School
  • Marsden State High School
  • Maryborough State High School
  • Orange High School, Department of Education
  • Plumpton High School
  • Southport State High Independent Public School

Secondary School of the Year - Non-government

  • All Saints' College
  • Ballarat Clarendon College
  • Haileybury
  • Immanuel College
  • Ormiston College
  • SCOTS PGC College
  • St Paul's School
  • Toorak College

Special Education School of the Year

  • Cranleigh School
  • Gawura School (St Andrew's Cathedral School)
  • Giant Steps Sydney
  • Marsden State High School - Special Education Unit

Teacher of the Year - Primary School

  • Carla Gagliano, Masada College
  • Demi Lu, Toorak College
  • Jane Couché, Saint Stephen's College
  • Michelle Breen, Trinity Anglican School
  • Michelle Richardson, The Knox School
  • Stella Azizian, Santa Sabina College
  • Naomi Doherty, St Philip's Christian College Cessnock
  • Wendy Murphy, Kingswood South Public School

Teacher of the Year - Secondary School

  • Alison McLennan, Orange High School
  • Ben Peacock, St Philip's Christian College Cessnock
  • Christine Huynh, Liverpool Boys High School
  • Fiona Pennisi-Mitchell, Marsden State High School
  • Kate Brown, Toorak College
  • Samantha Reynolds, Saint Stephen's College
  • Toby Hurd, Mater Dei College

 

SPONSORS

 

Teachers-Mutual-Bank
Teachers-Mutual-Bank 
Teachers-Mutual-Bank

 

SUPPORTING PUBLICATION

The-Educator-2018

BROUGHT TO YOU BY

Keymedia-logo-2017

Go to top